بلاگ, مقالات

بازی های مخفی کاری که باید پیش از انتشار بازی Deathloop تجربه کنید

با نزدیک شدن به انتشار بازی Deathloop و انتشار تصاویر و تریلر‌های بیشتر از این بازی، عده زیادی از بازیکنان به جدیدترین ساخته استودیو Arkane علاقمند می‌شوند. از طرفی، به دلیل سبک خاص این بازی‌ها، ممکن است عده زیادی از مخاطبین بازی Deathloop هرگز بازی‌های قبلی استودیو Arkane را تجربه نکرده باشند یا حتی با بازی های مخفی کاری اول شخص آشنایی زیادی نداشته باشند. از آن جا که بیش از یک ماه تا انتشار بازی Deathloop باقی مانده است، زمان کافی برای تجربه عناوین مشابه و قرار گرفتن در حال و هوای این بازی وجود دارد. در ادامه این مطلب به بازی های مخفی کاری که می‌توانند شما را برای تجربه بازی Deathloop آماده کنند، اشاره می‌کنیم.

 

بازی Dishonored

بازی های مخفی کاری که باید پیش از انتشار بازی Deathloop تجربه کنید

اولین بازی‌های پیشنهادی قطعا دو قسمت سری بازی Dishonored و محتواهای دانلودی مخصوص آن‌ها هستند. قسمت اول این مجموعه که در سال 2012 منتشر شده است، همچنان یک عنوان انقلابی در زمینه ارائه آزادی عمل کامل به شمار می‌رود. این بازی اولین بازی مخفی کاری بود که واقعا به بازیکنان اجازه می‌داد بدون کشتن حتی یک نفر (حتی اهداف مراحل که باید کشته می‌شدند)، بازی را به اتمام برساند. علاوه بر این موضوع، مراحل بازی از چندین راه مختلف قابل پیشروی بودند و بازیکنان هرگز مجبور به عبور از یک مسیر خاص برای رسیدن به هدف خود نبودند.

این فرمول فوق العاده در بازی Dishonored 2 بسیار گسترده‌تر شد و علاوه بر راه‌های بسیار زیاد برای اتمام مراحل و راه‌های بسیار بیشتر برای پیشروی در مراحل، بازیکنان را با دوتا از برترین مراحل طراحی شده در تاریخ بازی‌های ویدیویی آشنا می‌کند. در مرحله The Clockwork Mansion و با ورود به عمارت کرین جینداش (Kirin Jindosh)، با عمارتی رو‌به‌رو خواهید شد که جلوی چشمان‌تان تغییر می‌کند و تمامی اتاق‌ها و دیوار‌های آن در حال حرکت هستند. مرحله هفتم بازی که A Crack in the Slab نام دارد هم با ارائه ویژگی سفر در زمان آنی، به بازیکنان اجازه می‌دهد تا هر زمان که می‌خواهد و در کسری از ثانیه بین دو دنیای گذشته و آینده سفر کند. این مکانیک دیوانه‌وار در کنار تاثیر انتخاب‌ها و اعمال بازیکن در گذشته روی اتفاقات و دنیای آینده، آزادی عمل و تاثیر انتخاب‌های بازیکن در کشتن یا زنده گذاشتن اهداف این مرحله را وارد مرحله جدیدی می‌کند. تجربه این دو بازی، فارغ از تاثیری که می‌توانند روی بازیکن برای آماده شدن برای تجربه بازی Deathloop بگذارند، به تمامی علاقمندان به بازی‌های مخفی کاری توصیه می‌شود.

بازی Deathloop هم تاثیرات بسیار زیادی از این مجموعه گرفته است و علاوه بر قدرت‌های جادویی مختلف کلت و جولیانا، دو شخصیت قابل کنترل این بازی، آزادی عملی که این مجموعه ارائه می‌کرد را هم گسترش خواهد داد. شباهت‌های بسیار زیاد این دو مجموعه با یکدیگر، سری بازی Dishonored را در صدر لیست بازی های مخفی کاری که باید پیش از انتشار بازی Deathloop تجربه کنید قرار می‌دهد.

بازی Alien isolation

بازی های مخفی کاری که باید پیش از انتشار بازی Deathloop تجربه کنید

اگرچه این بازی در اصل در سبک وحشت ساخته شده است، اما بازیکن تقریبا در طول تمامی مراحل آن در حال فرار یا پنهان شدن از بیگانه ایستگاه فضایی Sevastopol است.
هوش مصنوعی فوق العاده بیگانه در مقابل دست خالی بازیکن برای مبارزه با او، هیچ راهی جز مخفی شدن در کمد‌ها و نقاط کور ایستگاه فضایی را پیش روی بازیکن قرار نمی‌دهد. البته بیگانه تنها دشمن بازیکن در بازی Alien: Isolation نیست و ربات‌های انسان‌نمای زیادی هم در این ایستگاه فضایی پرسه می‌زنند که علاوه بر ایجاد مشکلات بسیار زیاد برای بازیکن، ظاهر سرد و ترسناکی هم دارند و می‌توانند بدون ایجاد هیچ صدای خاصی، تنها با حضور در یکی از اتاق‌ها شدت تپش قلب بازیکن را به ‌شدت افزایش دهند.
مکانیک‌های مخفی کاری خاص بازی Alien: Isolation که بازیکن را بدون هیچ کمک اضافه‌ای در مقابل دشمنان باهوش و برتر قرار می‌دهد، آن را به یکی از بهترین بازی های مخفی کاری تبدیل می‌کنند که بازیکنان را برای بازی Deathpool آماده می کند و احتمالا باعث آسان به نظر رسیدن مراحل این بازی هم خواهد شد.

 

بازی Thief

بازی های مخفی کاری که باید پیش از انتشار بازی Deathloop تجربه کنید

همان طور که از نام آن مشخص است، مخفی ماندن و حرکت در سایه‌ها هدف اصلی بازیکن در بازی Thief است. این بازی که یک ریبوت برای سری بازی Thief محسوب می‌شود، در مجموع اصلا در حد و اندازه‌های شاهکاری مانند بازی Thief: The Dark Project یا دیگر بازی‌های قدیمی این مجموعه نیست. نیمه اول این بازی تمرکز بیشتری روی دزدی از خانه ثروتمندان و حرکت در سایه‌ها دارد و می‌توان این بخش از بازی Thief را در میان بهترین تجربه‌های نسل 8 قرار داد. اما با پیشروی در داستان بازی، خطی‌تر شدن مراحل و ورود عناصر ماورالطبیعه به داستان، بازی در سراشیبی سقوط قرار می‌گیرد و دیگر خبری از آن حال و هوای خاص و لذت بخش نیمه اول بازی نخواهد بود.

با این وجود می‌توان بازی Thief را تنها به خاطر نیمه اول خوش ساخت‌اش سزاوار قرار گرفتن در این لیست دانست. این عنوان برخلاف مجموعه بازی Dishonored آزادی عمل چندانی در اختیار بازیکن قرار نمی‌دهد و گرت با خروج از سایه‌ها و رو به رو شدن با دشمنان، شانس چندانی برای زنده ماندن در مبارزات بازی ندارد. حتی تجهیزات مبارزه خاصی هم برای این شرایط وجود ندارد و تنها راهی که ممکن است زنده ماندن بازیکن را تضمین کن، فرار کردن با حداکثر سرعت است. گرت در بازی Thief همیشه موضع ضعیف‌تر را دارد و همین موضوع با گرفتن آزادی عمل و حق انتخاب از بازیکن، تمام تمرکز بازی را روی بخش مخفی کاری و ماندن در سایه‌ها قرار می‌دهد.

البته این سبک بازی تاثیر مثبتی روی بازیکنانی که می‌خواهند این عنوان را پیش از عرضه بازی Deathloop تجربه کنند می‌گذارد. اگرچه در تریلرهای منتشر شده از بازی Deathloop آن چنان روی مخفی کاری این بازی پافشاری نمی‌شود، اما این بازی هم مانند دیگر عناوین ساخت استودیو Arkane دست بازیکن را برای انتخاب نحوه پیشروی در مراحل و از بین بردن اهداف باز خواهد گذاشت. گیم‌پلی بازی Thief با تمرکز خالص روی بخش مخفی کاری در محیط‌های کوچکتر، می‌تواند یکی از بازی های مخفی کاری بسیار مناسب برای تمرین مخفی کاری در محیط‌های تو در تو، بزرگ و پرجزئیات بازی Deathloop باشد.

 

Deus Ex: Mankind Divided

بازی های مخفی کاری که باید پیش از انتشار بازی Deathloop تجربه کنید

اگرچه بازی Deus Ex: Mankind Divided آن چیزی نبود که طرفداران این مجموعه و بازی Deus Ex: Human Revolution انتظار انتشارش داشتند، اما همچنان در مقایسه با دیگر بازی‌های نسل هشت و بازی‌های مشابه کاملا پیروز خارج می‌شود. ماجرای این بازی در دنیای سایبرپانکی سال 2029 جریان دارد. جایی که آدام جنسن (Adam Jensen) همچنان در حال مبارزه با دولت‌های پشت پرده و ایلومیناتی است. در دنیای این بازی، انسان‌ها به دو دسته «عادی» و «تکامل یافته» تقسیم شده‌اند. انسان‌های تکامل یافته آن‌هایی هستند که پیشرفت تکنولوژی را پذیرفته‌اند و با پیوند زدن اعضای رباتیک مختلف، توانایی‌های پیشرفته مختلفی نسبت به انسان‌های معمولی به دست آورده‌اند. این دولت‌های پشت پرده به صورت مخفیناه چیپ‌هایی را در بدن انسان‌های تکامل یافته جاسازی کرده‌اند که در نهایت باعث ایجاد یک شکاف عمیق‌تر میان آن‌ها و انسان‌های معمولی می‌شود.

در بازی Deus Ex: Mankind Divided بازیکن باید با کنترل آدام جنسن به صورت مخفیانه به نقاط محرمانه و ممنوعه مختلفی نفوذ کند و در صورت نیاز، افراد بلند پایه ایلومیناتی را از بین ببرد. این بازی هم مانند بازی Dishonored با ارائه راه‌های مختلف برای پیشروی در مراحل، به بازیکن اجازه می‌دهد بدون کشتن حتی یک نفر بازی را به پایان برساند. قدرت‌های رباتیک مختلف آدام مانند هک کردن قطعات الکترونیکی، نامرئی شدن و انواع و اقسام توانایی‌های ماشینی دیگر، به او در راه رسیدن به اهداف‌اش کمک می‌کنند. بازی Deus Ex: Mankind Divided یکی از بهترین بازی های مخفی کاری است که می‌تواند شما را برای تجربه بازی Deathloop اماده کند.

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *