بلاگ, مقالات

بررسی همه بازی هایی که ممکن است توسط ناتی داگ ساخته شوند

ناتی داگ یکی از قدیمی‌ترین استودیو‌های داخلی سونی و پلی استیشن محسوب می‌شود که در طول فعالیت 20 ساله‌اش (تحت مالکیت سونی)، تعدادی از بزرگترین عناوین انحصاری این کمپانی را توسعه داده است. بازی‌هایی که شباهت آن‌چنانی با یکدیگر ندارند و در سبک و سیاق متفاوتی از یکدیگر ساخته می‌شوند. استودیو ناتی داگ پس از پایان ساخت آخرین قسمت بازی Jak and Daxter، کار توسعه مجموعه جدیدی را آغاز کرد که بعدها با نام Uncharted شناخته شد و به سرعت این استودیو را در میان برترین استودیو‌های بازی سازی دنیا مطرح کرد. پس از انتشار بازی Uncharted 3 هم نوبت بازی The Last of Us بود که بار دیگر مهارت‌های اعضای این استودیو در خلق عناوین مختلف را اثبات کند.

با گذشت یک سال از انتشار بازی The Last of Us Part 2، طرفداران بازی‌های این استودیو گمانه زنی‌های خود را درباره پروژه بعدی این استودیو آغاز کرده‌اند. با وجود این که ناتی داگ به صورت رسمی در دست ساخت بودن بخش چند نفره جدید بازی The Last of Us را تایید کرده است، اما شایعات امیدوار کننده‌ای هم از دیگر پروژه‌هایی که احتمالا توسط این استودیو در حال توسعه هستند به گوش می‌رسند. در ادامه این مطلب تمامی پروژه‌های احتمالی در دست ساخت استودیو ناتی داگ را مشاهده می‌کنید.

 

انتشار بازی Uncharted برای رایانه‌های شخصی

پس از انتشار بازی Uncharted: The Lost Legacy، دیگر هیچ خبری از این مجموعه دوست داشتنی نشد. از طرفی، نحوه پایان‌بندی بازی Uncharted 4: A Thief’s End این مجموعه را برای ساخت قسمت‌های بعدی با درخشش دختر نیتن دریک، یعنی کسی دریک (Cassie Drake)، آماده کرده است. با وجود این که شایعات مختلفی پیرامون قسمت بعدی این مجموعه وجود دارند، پس از انتشار گزارش سالیانه کمپانی سونی، مشخص شد که قسمت چهارم این مجموعه به احتمال بسیار زیاد برای رایانه‌های شخصی منتشر خواهد شد. هرچند هنوز هیچ تاییدیه رسمی برای این موضوع منتشر نشده است، اما افزایش تلاش‌های سونی در ماه‌های اخیر، برای انتشار عناوین انحصاری بیشتر برای رایانه‌های شخصی و عرضه بازی Horizon Zero Dawn و بازی Death Stranding برای این پلتفرم، احتمال در دست ساخت بودن یکی از قسمت‌های بازی Uncharted برای رایانه‌های شخصی را بیش از پیش افزایش می‌دهد.

البته با توجه به بی سابقه بودن توسعه بازی برای رایانه‌های شخصی توسط استودیو ناتی داگ، احتمال این که نسخه رایانه‌های شخصی این بازی توسط استودیو دیگری مانند Nixxes یا Bluepoint در دست ساخت باشد بسیار بیشتر است. بعید است که کمپانی سونی یکی از برترین استودیوهای داخلی خود را مجبور به ساخت پورت رایانه شخصی یک بازی قدیمی کند و (در صورت حقیقت داشتن شایعات) احتمالا وظیفه ساخت این بازی بر عهده استودیو دیگری گذاشته شده است.

 

محتوای دانلودی بازی The Last of Us Part 2 با محوریت شخصیت ابی

بازی The Last of Us Part 2 علاوه بر معرفی شخصیت‌های جدید در روند داستان، یک شخصیت قابل بازی دیگر هم به بازیکنان معرفی می‌کند. ابی (Abby) یکی از مهم‌ترین شخصیت‌های داستان این بازی است که در نیمی از زمان بازی به عنوان شخصیت قابل کنترل در بازی حضور دارد و نقش بسیار پررنگی در مهم‌ترین اتفاقات داستان ایفا می‌کند.
اخیرا شایعاتی از در دست ساخت بودن یک محتوای گسترش دهنده مستقل با محوریت شخصیت ابی هم به گوش می‌رسند. مشخص نیست این محتوای داستانی به ماجراهای پیش از ملاقات ابی با الی و جول خواهد پرداخت یا وقایع پس از پایان بازی را پوشش می‌دهد، اما قطعا می‌تواند تاثیر بزرگی روی شخصیت پردازی ابی بگذارد و احتمالا سرنخ‌هایی از داستان بازی The Last of Us Part 3 هم به بازیکنان ارائه کند. با توجه به این که با وجود گذشت بیش از یک سال از انتشار بازی The Last of Us Part 2 هنوز هیچ خبری از این بسته الحاقی منتشر نشده است، احتمالا واکنش‌های منفی بازیکنان به این شخصیت روی برنامه‌های استودیو ناتی داگ برای توسعه یا انتشار این بسته الحاقی تاثیر گذار بوده است.

 

بخش چند نفره بازی The Last of Us Part 2

بخش چند نفره قسمت اول که با نام Factions شناخته می‌شد، بر خلاف انتظارات عموم بسیار موفق عمل کرد و روند بازی جذاب و معتاد کننده‌ای داشت. طرفداران این بازی هم انتظار داشتند که همراه با انتشار قسمت دوم، بخش چند نفره این بازی هم منتشر شود. اتفاقی که تا به امروز رخ نداده است و همچنان مشخص نیست دلیل این فاصله طولانی میان انتشار بازی اصلی و بخش چند نفره آن چیست.
اگرچه استودیو ناتی داگ در دست ساخت بودن بخش چند نفره بازی The Last of Us Part 2 را تایید کرده است، اما مدت زیادی از اعلام این خبر می‌گذرد و هیچ خبر رسمی دیگری درباره آن منتشر نشده است. ممکن است طولانی شدن زمان توسعه این بازی در نهایت به یک محصول بزرگ و چند بعدی ختم شود. باید منتظر بیانیه‌های رسمی این استودیو درباره تنها پروژه‌ای که به صورت رسمی در دست ساخت بودن آن را تایید کرده باشیم.

 

پروژه رمزی Stray’s Cross

جذاب‌ترین گزینه موجود، پروژه ساخت یک بازی علمی تخیلی کاملا جدید است که در حال حاضر با نام رمز Stray’s Cross شناخته می‌شود. استودیو ناتی داگ پس از ساخت قسمت اول بازی The Last of Us در سال 2013 هیچ IP جدیدی منتشر نکرده است و پس از گذشت حدود 8 سال از آخرین پروژه جدید این استودیو، شایعات زیادی به یک بازی کاملا جدید از استودیو ناتی داگ اشاره می‌کنند. بازی‌های استودیو ناتی داگ همواره در دنیاها و سبک‌های مختلفی جریان داشته‌اند و اعضای این استودیو همواره خلاقیت و توانایی‌های خود را در توسعه پروژه‌های کاملا جدید ثابت کرده‌اند. این تفاوت‌ها را می توان به سادگی با مقایسه بازی Crash Bandicoot و بازی The Last of Us متوجه شد. دو بازی با سبک کاملا متفاوت که در دنیاهایی متضاد جریان دارند و این استودیو با موفقیت کامل هر دو آن‌ها را توسعه داده است.

البته پروژه Stray’s Cross چیزی بیشتر از یک شایعه هیجان انگیز نیست. هنوز هم هیچ تصویر یا اطلاعات موثق و رسمی از داستان، گیم‌پلی یا شخصیت‌های این پروژه منتشر نشده است و طرفداران این استودیو با توجه به شایعات ضد و نقیض و تصاویر مفهومی منتشر شده از پروژه‌های کنسل شده این استودیو، حدس و گمان‌های خود درباره پروژه Stray’s Cross را مطرح می‌کنند. ناتی داگ هرگز بازی‌ای که خارج از کره زمین جریان داشته باشد یا دنیای آن با الهام از نقاط مختلف دنیای انسان‌ها ساخته شده باشد، منتشر نکرده است؛ اما برخلاف تمامی بازی‌های پیشین این استودیو، شایعات مختلفی احتمال علمی تخیلی بودن پروژه Stray’s Cross و جریان داشتن اتفاقات آن در دنیای بین کهکشانی و خارج از کره زمین را مطرح می‌کنند.

با توجه به قدرت سخت افزاری پلی استیشن 5 و دنیای بزرگی که یک بازی علمی تخیلی طلب می‌کند، می‌توان دلیل به وجود آمدن این شایعات درباره پروژه بعدی ناتی داگ را متوجه شد. سخت افزار قدرتمند پلی استیشن 5 بهترین فرصت را برای توسعه یک بازی بسیار بزرگ در دنیایی علمی تخیلی به استودیو ناتی داگ ارائه می‌کند. این استودیو در گذشته تیم‌های کوچکی را به ایده پردازی روی دنیاهای علمی تخیلی مشغول کرده است و حتی تصاویر مفهومی رسمی هم از این پروژه‌های ناموفق منتشر شده‌اند. اگرچه هیچ مدرکی دال بر درست بودن این ادعاها وجود ندارد، اما با توجه به گذشت هشت سال از انتشار آخرین پروژه جدید استودیو ناتی داگ، ممکن است این استودیو کار ساخت یک بازی کاملا جدید را شروع کرده باشد و حتی تیم سازنده آن را گسترش داده باشد.

اعضای استودیو ناتی داگ در گذشته هم از توسعه پی در پی چند قسمت از بازی Uncharted خسته شده بودند و تیم کوچکی را به توسعه یک پروژه کاملا جدید اختصاص داده بودند. پروژه‌ کوچکی که در نهایت باعث خلق بازی The Last of Us شد. در هشت سال گذشته، این استودیو پنج بازی کوچک و بزرگ از تنها دو مجموعه منتشر کرده است و به نظر می‌رسد وقت آن رسیده باشد (یا شاید سال‌ها از موعد آن گذشته باشد) تا تیم‌های دیگری در این استودیو توسعه پروژه‌های کاملا جدید و متفاوت را آغاز کنند.
به نظر شما پروژه بعدی استودیو ناتی داگ کدام یک از گزینه‌های بالا خواهد بود؟

مطالب مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *